رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به بستری ۲۷ زائر در بیمارستان مکه گفت: در مراسم حج امسال، ۵۷۰ نفر به‌عنوان کادر پزشکی برای خدمت رسانی به زائران در نظر گرفته شده است.

 

سید علی مرعشی در ارتباط با تمهیدات ایام تشریق اظهارداشت: راهکار مناسب برای مقابله با مخاطرات احتمالی درایام تشریق پیش بینی و کاهش سطح خطر پذیری در حج نیز تمهید شده است.

 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت اضافه کرد: در عرفات درمانگاه و در مشعر دو دستگاه آمبولانس با کادر پزشکی برای خدمت رسانی به زائران پیش بینی شده و در منا نیز علاوه بر استقرار درمانگاه مرکزی شبانه روزی، در مجموعه های محل اسکان زائران ایرانی نیز مطب برای تسهیل دسترسی حجاج به پزشک و ارائه خدمات درمانی مدنظر قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به اینکه بحث گرمازدگی و پیشگیری از دچار شدن زائران به آن، مورد توجه مرکز پزشکی بوده است، اظهار داشت: دراین زمینه آموزش مدیران، روحانیان و زائران و آخرین هماهنگی ها برای پیشگیری از گرمازدگی از طریق آموزش چهره به چهره ، توزیع بروشور و اعزام پزشکان متخصص درحال انجام است. همچنین به زائران داوطلب که آمادگی خود را برای کمک به دیگر اعضای کاروان خود در ایام تشریق اعلام داشته اند آموزش های بیشتری درحال ارائه است.

 

مرعشی درادامه با اشاره به اینکه هم اکنون ۸۵ درمانگاه و مطب و یک بیمارستان در مکه و چهار درمانگاه و یک بیمارستان در مدینه به زائران ایرانی خدمات ارائه می دهند ، افزود: روند خدمت رسانی طبیعی است و از نظر دارو نیز کمبودی نداریم.

 

رئیس مرکز پزشکی حج افزود: درحال حاضر ۲۷ بیمار در بیمارستان مکه بستری هستند که بیشتر از عارضه قلبی، ناراحتی گوارشی، عفونت های تنفسی و ناراحتی اعصاب و روان رنج می برند. همچنین ۸ بیمار در بیمارستان های سعودی تحت درمان هستند که وضع عمومی شان خوب است و انتظار می رود به اعمال حج برسند.

 

وی در پایان گفت: درمراسم حج امسال ، ۵۷۰ نفر بعنوان کادر پزشکی برای خدمت رسانی به زائران درنظرگرفته شده که تاکنون ۵۲۰ نفر از آنها به عربستان آمده‌اند و امیدواریم ۵۰ نفر دیگر نیز در روزهای آینده به کادر پزشکی بپیوندند.

*عکس تزئینی است

فارس

۱۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما